Красивото и чувствено бельо е истинско съкровище в гардероба на всяка жена. Както ежедневните, така и строго спалните комплекти винаги се радват на нашите специални съображения. Нищо чудно, в края на краищата, ние обикновено се подготвяме внимателно за такива покупки – първо намираме модела, който ни интересува, след това определяме размера, сравняваме цените и т.н., така че е съвсем естествено да подхождаме към новите покупки с дължимото уважение. Но знаем ли как да се грижим за вашето бельо, така че да ни служи възможно най-дълго? Знаем ли как да го изперем, как да го съхраняваме? Нека го проверим.
Безспорният факт е, че дамското бельо е изработено от най-деликатните материали, като лъскав сатен, луксозна коприна, изтънчена дантела или прозрачна мрежа. В допълнение, той често е украсен с много орнаменти, флиртуващи детайли и дори детайли от бижута. Разбира се, производителите не ни оставят на мира и поставят етикети с основни препоръки за грижи върху своите продукти. Теоретично би било достатъчно да се следват указанията, съдържащи се в тях. Истината обаче е, че едва ли някой прави това. Освен това след пазаруване често се отърваваме от тези етикети и когато дойде време за освежаване на бельото, се оказва, че нямаме идея как да го направим правилно и без да повредим тъканите. И докато теоретично спално бельо от памук или полиестер могат да се перат в пералня (въпреки че рискът от провал винаги е висок), истинските копринени бикини или нощници изискват специално третиране. Модели с всякакви волани и декорации също. Общото правило е, че винаги трябва да бъдете изключително внимателни, да използвате нежни течности за изплакване и никога да не посягате към хлорирани продукти. Ако от друга страна решите да използвате пералнята, не забравяйте, че прането трябва да се пере при ниска температура, като се използва програмата за деликатни тъкани или режимът на ръчно пране. Въпреки това, вече споменатите естествена коприна и корсети, чорапи, нощници или сутиени е по-добре да се перат на ръка. След като сортираме бельото според цветовете го накисваме във вода при температура около 30°. Добавяме омекотители или сапунени люспи към водата и най-важното – не търкаме материала! Просто го накисваме, след това го изплакваме в топла и след това в студена вода. Подобна обработка ще предотврати разтягането на тъканите. Внимание! Бельото никога не трябва да се суши в сушилня или на радиатор. Изпраните комплекти трябва да се изстискат внимателно и да се изсушат плоски, например върху разгъната кърпа. Тогава нищо няма да се деформира.
Как да се справим с петната по бельото? Най-добре е да го накиснете веднага щом ги забележите (вода + сапун ще са достатъчни). Ако това не работи или ако петното вече е изсъхнало, няма друг избор, освен да използвате средство за премахване на петна. Преди да го използвате обаче, проверете как се държи в контакт с плата. Извършете теста върху невидима част от бельото, например от вътрешната страна на сутиена. Тогава ще разберете на 100% дали агентът не обезцветява или поврежда материала. Също така, никога не смесвайте различни препарати за премахване на петна заедно. Използвайте първо едно и когато петното не се отдели, накиснете отново бельото във вода за следващото третиране. Накрая бихме искали да добавим, че когато се грижите за бельото, също е важно как го съхранявате. В идеалния случай закупените модели трябва да се съхраняват в оригиналните им кутии, но традиционните чекмеджета също могат да свършат работа. Струва си обаче да ги покриете с декоративна хартия, защото дървото могат да повредят нежните тъкани. Можете също да прикачите малки ароматни сашета към хартията. Чекмедже, миришещо на опияняваща лавандула?